You are currently viewing JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO?

Wszedłeś w ten artykuł, dlatego że jesteś tegorocznym maturzystą i nie wiesz jak się zabrać za przygotowania do tego egzaminu? Doskonale trafiłeś/aś!

Poniżej przedstawię Ci 8 sposobów na to jak osiągnąć swój wymarzony cel. Są to sposoby, które sama przetestowałam na własnej skórze i w tajemnicy zdradzę Ci, że naprawdę przynoszą ogromne efekty.

1. Lektury to od teraz twoje najlepsze przyjaciółki

Na liście lektur obowiązkowych opracowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pojawiło się, aż 40 pozycji. Dlatego lektury szkolne powinny stać się twoją codziennością.

2. Niech słowo motyw i kontekst stanie się twoją mantrą

Tak samo jak słowo MATURA w klasie maturalnej będzie Cię prześladować na każdym kroku, taki i słowa MOTYW i KONTEKST nie powinny być Ci obce. Podczas opracowywania lektur wypisuj jakie posiada motywy i konteksty, dzięki czemu na maturze, będzie ci łatwiej dobrać tekst kultury do podanego na arkuszu tematu pracy pisemnej.

3. Plan działania

Dobry plan to podstawa! Dlatego najlepiej będzie jak uporządkujesz sobie wszystkie lektury do konkretnych epok, w których powstały i będziesz opracowywać wszystko jako jedną całość. Ta metoda pozwala kompleksowo przerobić cały materiał w kolejności chronologicznej.

4. Nie odkładaj przygotowań na ostatnia chwile

Nauka do matury z języka polskiego na miesiąc przed będzie raczej karkołomnym pomysłem, który z pewnością spędzi sen z powiek wielu osób. Zwłaszcza, że materiał z języka polskiego obejmuje ogromny zakres wiedzy, więc jeżeli masz braki z jakiejś jego partii to warto przygotowania zacząć już nawet od września.

5. Nie bój się używać opracowań

Wśród nauczycieli i pedagogów szkolnych gotowe już opracowania lektur są bardzo często potępiane. Prawda jest jednak taka, że lepiej jak użyjesz opracowania niż jak w ogóle nie będziesz wiedział/a nic o danym tekście kultury. Dodatkowo taka forma zaznajomienia się z lekturą świetnie się sprawdzi jako powtórka maturalna.

6. Rób symulacje matury ustnej

W ubiegłych latach z powodu sytuacji epidemiologicznej na świecie matura ustna z języka polskiego się nie odbyła, ale w przyszłym roku będzie ona obowiązkowym egzaminem. Warto, więc w ramach przygotowań robić sobie jej symulacje. W internecie jest mnóstwo przykładów jak taka matura wygląda, wystarczy zerknąć jakie typy pytań pojawiają się na egzaminie.

7. Korepetycje

Razem z Champions School możesz odbyć lekcje przygotowawcze do matury z języka polskiego , bez zbędnej presji, stresu i z indywidualnym podejściem. Nasi korepetytorzy dołożą wszelkich starań, abyś posiadał niezbędną wiedzę do napisania egzaminu dojrzałości z języka polskiego oraz podpowiedzą Ci na co zwrócić największą uwagę przy rozwiązywaniu arkusza maturalnego i jak poradzić sobie na egzaminie ustnym.

8. Nie stresuj się

Łatwo się to mówi osobie, która nie jest tegorocznym maturzystą lub nie pisała matury z języka polskiego, ale jako była już maturzystka, wiem, że to właśnie osoby dorosłe i nauczyciele tworzą tą przerażającą otoczkę wokół całej matury. Jeżeli się dobrze przygotujesz i zastosujesz wszystkie wymienione kroki, które wypisałam powyżej, to możesz na spokojnie i na luzie podejść do tego egzaminu, tak jakby to był jedynie duży sprawdzian z języka polskiego Jako doświadczona już osoba w tym temacie, wiem, że NIE WARTO SIĘ STRESOWAĆ, bo będzie się to odbijać na Twoim zdrowiu, zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu zaopatrzyło Cię w niezbędną wiedzę na temat tego jak się zabrać się za przygotowania do matury. Z mojej strony zachęcam do zapisywania się na indywidualne lekcje przygotowawcze do egzaminu z języka polskiego razem z naszymi lektorami, a Ty trzymaj się i Powodzenia.