You are currently viewing Jak się zmotywować do nauki?

Jak się zmotywować do nauki?

Jeżeli jesteś uczniem, który ma trudności ze zdobywaniem wiedzy lub nie wie jak odpowiednio zmotywować się do nauki to ten artykuł jest stworzony specjalnie dla Ciebie! Poniżej udzielę Ci 10 porad na temat tego jak się zmobilizować do zdobywania wiedzy.

1. Nie ucz się na blachę

Najgorszy sposób na naukę jaki istnieje to uczenie się na blachę. Jedyny efekt będzie taki, że nauczysz się na sprawdzian, a po nim cała wiedza wyparuje z twojej głowy. Ucz się tak, aby większa część materiału, który przyswoiłeś została na dłużej w twojej głowie niż tylko na potrzeby kartkówki lub sprawdzianu.

2. Nagradzaj się

Na zawodach sportowcy otrzymują medale i dyplomy za swoje osiągnięcia. Ty też się nagradzaj za swoje sukcesy, a zobaczysz, że dużo przyjemniej będzie Ci się uczyło.

3. Organizacja

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę i dobrze zorganizuj swój czas, tak, aby nie zrzucić na siebie ogromnej ilości materiału do nauki. Rozplanuj swój tydzień szkolny tak, aby na wszystko starczyło Ci czasu i żebyś nie czuł zbędnej presji nauki dzień przed sprawdzianem. Również zadbaj o miejsce pracy. W bałaganie trudniej się skupić, uporządkuj swoje biurko tak, aby przyjemnie się przy nim uczyło.

4. Czas na relaks

Najważniejszy jest relaks mózgu, dlatego podczas nauki przewiduj krótkie przerwy, a przynajmniej dwa dni w tygodniu poświęć na ogólny odpoczynek.

5. Bądź jak dziecko. Zadawaj pytania

Jeżeli nie potrafisz zrozumieć danego zagadnienia to bądź jak dziecko i zadawaj sobie dużo pytań. Co? Jak? Dlaczego? Drążenie i zagłębienie się w dany temat pozwoli Ci od podszewki zrozumieć jego genezę.

6. Bądź jak wojownik. Nie poddawaj się

Jeżeli przeczytasz dany temat tylko raz i stwierdzisz, że i tak się tego nie nauczysz to robisz duży błąd. Daj sobie czas przeczytaj zagadnienie z książki raz, drugi … tysięczny, ale nigdy, przenigdy się nie poddawaj i walcz do końca, aby zdobyć wiedzę.

7. Wyznacz sobie cel

Bądź najbardziej ambitną wersją siebie. Wyznacz sobie cel jaki chcesz osiągnąć, a łatwiej będzie Ci do niego dążyć, gdy jasno go wyklarujesz. Może to być zdobycie piątki ze sprawdzianu z geografii, uzyskanie czerwonego paska na świadectwie lub dostanie się do wymarzonej szkoły bądź na studia. Dąż do tego celu, a po jego osiągnięciu będziesz z siebie niesamowicie dumny wiedząc ile pracy włożyłeś, aby uzyskać swój cel.

8. Wypracuj swój własny system nauki

Poznaj samego siebie. Wypróbuj różne miejsca lub sposoby na naukę, aby znaleźć coś dla siebie. Zmień otoczenie lub pracuj w różnych porach dnia, żeby przekonać się o tym co jest dla ciebie najlepsze. Nieraz wystarczy zmienić jedną rzecz, aby bardziej zmotywować się do nauki.

9. Nie wymagaj od siebie zbyt dużo

Mówiłam, aby być ambitnym i dążyć do celu, ale jeżeli po wielu próbach czujesz, że Ci się to nie powiedzie, to nie wymagaj od siebie rzeczy, których nie jesteś w stanie zrobić. Czasem trzeba odpuścić i pogodzić się z porażką, aby później wstać po niej silniejszym.

10. Nie bój się prosić o pomoc

Jeżeli nie jesteś w stanie sobie poradzić z jakimś tematem to nie bój się poprosić o pomoc być może jest Ci potrzebna pomoc profesjonalisty. Nasza szkoła Champions School oferuje szeroką gamę przedmiotów szkolnych, z których nasi nauczyciele prowadzą lekcje. Zajęcia są prowadzone przez ludzi zaangażowanych i pełnych pasji, którzy znajdą odpowiedni sposób, aby zmotywować cię do nauki.