You are currently viewing JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MATURY Z GEOGRAFII?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MATURY Z GEOGRAFII?

Wszedłeś w ten artykuł, dlatego że jesteś tegorocznym maturzystą i nie wiesz jak się zabrać za przygotowania do tego egzaminu? Doskonale trafiłeś/aś!

Poniżej przedstawię Ci 8 sposobów na to jak osiągnąć swój wymarzony cel. Są to sposoby, które sama przetestowałam na własnej skórze i w tajemnicy zdradzę Ci, że naprawdę przynoszą ogromne efekty.

1. Nie odkładaj przygotowań na ostatnią chwile

Nauka do matury z geografii na miesiąc przed będzie raczej karkołomnym pomysłem, który z pewnością spędzi sen z powiek wielu osób. Zwłaszcza, że materiał z geografii obejmuje ogromny zakres wiedzy, więc jeżeli masz problemy z jakimiś jego partiami to warto przygotowania zacząć już nawet od września, aby przyswajanie wiedzy nie łączyło się z ogromną presją czasu, która będzie powodowała jedynie stres, a nie efektywną naukę.

2. Zapoznaj się z wymaganiami i podstawą programową

Mówi się, że im mniej wiesz tym lepiej śpisz, niestety w tym przypadku to się nie sprawdza. Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie internetowej ma umieszczone kompleksowe informatory na temat przyszłorocznej matury. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć co Cię obowiązuje i czego możesz się spodziewać. Dzięki temu, będziesz pewniejszy/a siebie, bo będziesz znać dokładnie to, czego wymagają od ciebie na egzaminie. Pamiętaj bać się możesz jedynie niespodziewanego!

3. Plan działania i systematyczność

Dobry plan to podstawa ! Z racji, że materiału z rozszerzonej geografii jest ogrom, dobrym pomysłem będzie zrobienie sobie planu działania, czyli rozpisanie sobie wszystkich działów i ich tematów ze wszystkich lat, aby mieć przejrzysty obraz tego co powinniśmy umieć.

4. Robienie Fiszek z najważniejszymi pojęciami

Każdy dział zawiera w sobie kilka lub kilkanaście definicji, które musisz znać. Idealnym sposobem na to, aby to wszystko zapamiętać i przy tym nie zwariować jest robienie fiszek lub założenie osobnego zeszytu do, którego będziesz wpisywać te pojęcia.

5. Znajomość Map

Każdy z nas zna obraz geografa siedzącego nad stertą map, co idealnie powinno odzwierciedlać to, że na maturze z geografii musimy wykazać się ich znajomością. Warto się zapoznać przynajmniej z tymi, które są umieszczane w podręcznikach, ponieważ to na ich podstawie są tworzone mapy umieszczane na egzaminie.

6. Rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat.

Rocznik, który będzie pisał maturę w 2023 roku aktualnie ma opublikowany jeden prototyp arkusza, który obowiązuje nową podstawę programową. Warto też przeanalizować i rozwiązać arkusze lat ubiegłych, ponieważ zawierają podobną wiedzę, którą wy musicie się wykazać. A korzyścią z rozwiązywania arkuszy jest to, że z każdym kolejnym stajesz się coraz lepszy tak jakbyś zdobywał nowy level w swojej ulubionej grze.

7. Zastanów się nad dodatkowymi korepetycjami.

Razem z Champions School możesz odbyć lekcje przygotowawcze do matury z geografii bez zbędnej presji, stresu i z indywidualnym podejściem. Nasi korepetytorzy dołożą wszelkich starań, abyś posiadał niezbędną wiedzę do napisania egzaminu dojrzałości z geografii oraz podpowiedzą Ci na co zwrócić największą uwagę przy rozwiązywaniu arkusza maturalnego.

8. Nie stresuj się na zapas

Łatwo się to mówi osobie, która nie jest tegorocznym maturzystą lub nie pisał matury z geografii, ale jako była już maturzystka z doświadczenia wiem, że to właśnie osoby dorosłe i nauczyciele tworzą tą przerażającą otoczkę wokół całej matury. W rzeczywistości jednak okazuje się, że jeżeli się dobrze przygotujesz i zastosujesz wszystkie wymienione kroki, które wypisałam powyżej, to możesz na spokojnie i na luzie podejść do tego egzaminu, tak jakby to był jedynie duży sprawdzian z geografii.

Jako doświadczona już osoba w tym temacie, wiem, że NIE WARTO SIĘ STRESOWAĆ, bo będzie się to odbijać na Twoim zdrowiu, zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu zaopatrzyło Cię w niezbędną wiedzę na temat tego jak zabrać się za przygotowania do matury. Z mojej strony zachęcam do zapisywania się na indywidualne korepetycje przygotowawcze do egzaminu z geografii, a Ty trzymaj się i Powodzenia.